Home  »  Ag Sectors

2011 NATIONAL FFA CONVENTION OREGON ACHIEVEMENTS


NATIONAL PROFICIENCY AWARDS

Specialty Crop Production Proficiency Winner – Garrett Hightower, Junction City

Environmental Science & Natural Resources Proficiency Finalist – Oscar Guzman, Santiam

8 Gold Applications

13 Silver Applications

8 Bronze Applications

4 Participant Applications

NATIONAL CAREER DEVELOPMENT EVENTS

Ag Communications – Hermiston, 3rd

Ag Issues – Crater, Bronze

Ag Mechanics – Crater, Silver

Ag Sales – Dayton, 1st  

            Cody Putman – 2nd High Individual Overall

Elaine Roberts – 3rd High Individual Overall

Agronomy – Dayton, Silver

Creed Speaking – Morgan Barron, Bend, 4th

Dairy Cattle Evaluation – Banks, 12th

Dairy Foods – Junction City, Silver

Dairy Handler – Stefani Evers, Banks, Silver

Environmental/Natural Resources – Newberg, Silver

Extemporaneous Public Speaking – Jason Wetzler, North Clackamas, Silver

Farm Business Management – Nyssa, Silver

Floriculture – McMinnville, 4th  

Food Science & Technology – Santiam Christian, Silver

Forestry – Elkton, Silver

Horse Evaluation – Crater, 3rd

            Stacia Neilson – 6th High Individual Overall

                Victoria Ralls – 8th High Individual Overall

Job Interview – Brett Lynn, Dallas, Bronze

Marketing Plan – Scio, Silver

Meats Evaluation & Technology – Sutherlin, Silver

Nursery/Landscape – Dallas, Bronze

Parliamentary Procedure – Silverton, Silver

Poultry Evaluation – North Clackamas, 6th

Prepared Public Speaking – Michael Wallace, Hermiston, Silver

 

OTHER ACHIEVEMENTS

National Chapter

3 Star – Canby

2 Star – Cascade

Dayton

Imbler

Jordan Valley

North Clackamas

National FFA Chorus – Sheri Bash, Junction City

National FFA Talent – Oliva Winchman, Canby

                                    Garrett Kitamura, Ontario

Flag Bearer – Alex Morrissey, Past State Officer

Delegates – Ryan Kelly (Committee Chairman)

                    Adam Powell (Committee Chairman)

                    Grace Wildhaber

                    Caleb Forcier

                    Nicole Lane

National Officer Candidate – Nick West, Imbler

National FFA Alumni President – Bob Barton, Hermiston Alumni

 

NATIONAL AGRISCIENCE FAIR PARTICIPANTS

Biochem/Micro Biology/Food Science Division II – Tillamook, Silver

Botany Division I – Tillamook, Silver

Botany Division II – Tillamook, Silver

Botany Division IV – Canby, 4th

Environmental Science Division II – Tillamook, 1st

Environmental Science Division IV –Tillamook, Silver

Engineering Division II – Hillsboro

Engineering Division IV – Canby, 6th

Zoology Division I – Newberg

Zoology Division IV – Tillamook, Silver

 

AMERICAN FFA DEGREES RECIPIENTS


Brittney Alves, Henley

David Bade, Forest Grove

Wade Bernards, Yamhill-Carlton

Hayden Bush, Tillamook

Mieke DeJong, Bonanza

Ashley Doherty, McLoughlin

Raena Draper, Hood River Valley

Chris Duty, Molalla

Patrick Duyck, Hillsboro

Stacey Esh, Santiam Christian

Jake Erceg, Phoenix

Kasey Erm, McLoughlin

Bailey Field, Canby

Dusty Griffin, Culver

Ashley Harelson, North Marion

Jake Hoffman, Molalla

Millie Hutchinson, Hood River Valley

Chelsea Imdieke, Molalla

Matthew Jansen, Forest Grove

Megan Jarell, Elgin

Zack Jordan, McLoughlin

Tessa Knight, Sutherlin

Kellen Koenig, Bonanza

Brianna Luttrell, Bonanza

Elizabeth Martin, North Clackamas

Katelyn McCoy, Imbler

Kody McGann, Molalla

Kristy McKee, Imbler

Kacie Merrigan, Imbler

Christopher Miersma, North Clackamas

Alex Morrissey, Silverton

Samantha Odman, McLoughlin

Chelsea Poe, Imbler

Brook Roberts, Union

Holly Schriever, Molalla

Anna Smith, Willamina

Ariana Snow, Imbler

Laura Stedman, Molalla

McKenzie Tally, Imbler

Briana Tanaka, Union

Carolann Tracy, Crane

Katherine Valladao, Bonanza

Chance Walter, Days Creek

Reva West, Imbler

Carissa Wigget, St. Paul

Brittany Williams, Henley



User Comments