National FFA announces 2017 Agriscience Fair winners

Agriscience Fair awards were presented onstage during the fifth general session at the 90th National FFA Convention & Expo.

Published on October 30, 2017 6:13PM


INDIANAPOLIS — The 2017 National FFA Agriscience Fair awards were presented onstage during the fifth general session at the 90th National FFA Convention & Expo. The winners are listed below by event:

Animal Systems

• Division 1: Ella Stiefvater, McCook Central FFA, South Dakota

• Division 2: Channing Pieniazek and Kyle Real, Krum FFA, Texas

• Division 3: Garrett Thornton, Central FFA, Oklahoma

• Division 4: Brooklyn Carr and Gracy Sexton, Sonoraville FFA, Georgia

• Division 5: Joseph Gresoi, Conrad Weiser FFA, Pennsylvania

• Division 6: Jaden Klaus and Maddie Fugate, Mahomet-Seymour FFA, Illinois

Environmental Services/Natural Resource Systems

• Division 1: Emmakay McClain, Clay Central Everly FFA, Iowa

• Division 2: Carson Candler and Gunner Evans, Cushing FFA, Oklahoma

• Division 3: Jessica Kenville, Edmond FFA, Oklahoma

• Division 4: Zachary Gay and Cedric Montgomery, Lowndes FFA, Georgia

• Division 5: Andrew Miles, Wilmington Area FFA, Pennsylvania

• Division 6: Darrel D’Souza and Jonathan Shen, Biotechnology FFA, New Jersey

Food Products and Processing Systems

• Division 1: Zachary Daw, Lowndes Middle FFA, Georgia

• Division 2: Kailee Hilton and Braeden Fisher, Florence FFA, Texas

• Division 3: Emma Thorpe, El Capitan FFA, California

• Division 4: Alexis Herring and Jaylin Johnson, Lowndes FFA, Georgia

• Division 5: Amelia Hayden, Big Foot FFA, Wisconsin

• Division 6: Conielia San Diego and Josephine Fischer, James Madison-San Antonio FFA, Texas

Plant Systems

• Division 1: Ty Parks, Lowndes Middle FFA, Georgia

• Division 2: Karlee Wakefield and Julia Cox, Fayetteville City FFA, Tennessee

• Division 3: Kayla Wyse, Pettisville FFA, Ohio

• Division 4: Dawson Peek and Gabriella Daugherty, Lowndes FFA, Georgia

• Division 5: Katherine Marie Fazzino, Rudder FFA, Texas

• Divisoin 6: Levi Herring and Shaw Wacter, Lowndes FFA, Georgia

Power, Structural and Technical Systems

• Division 1: Jadyn Henry, Southeastern FFA, Illinois

• Division 2: Victor Shi and Thomas Stewart, Redding Middle FFA, Delaware

• Division 3: Avery Tauke, Maquoketa Valley FFA, Iowa

• Division 4: Jared Hamilton and Joseph Glassmeyer, Felicity-Franklin FFA, Ohio

• Division 5: Brianna Maddock, Kindred FFA, North Dakota

• Division 6: Carol-Ann Worsham and Benjamin Worsham, Gordon Central FFA, Georgia

Social Science

• Division 1: Austin Hooten, Stillwater FFA, Oklahoma

• Division 2: Bailey Boitnott and Jenna Knake, Syracuse FFA, Nebraska

• Division 3: Barrett Kerr, Smithson Valley FFA, Texas

• Division 4: Bonnie McKinzie and Rette Peters, Stephenville FFA, Texas

• Division 5: Jonathan Moules, Turlock FFA, California

• Division 6: Luke Weber and Riley McKinzie, Stephenville FFA, Texas

The National FFA Agriscience Fair is sponsored by title sponsors Cargill, Chevrolet, John Deere and Syngenta.



Marketplace

Share and Discuss

Guidelines

User Comments