National Event Winners — Agricultural Sales 2017

The National FFA Agricultural Sales CDE is a competitive event that allows students to apply classroom knowledge to real-life situations. The event includes actual sales presentations, a written exam, team sales situation.

Published on October 30, 2017 4:46PM


INDIANAPOLIS- Winners of the National FFA Agricultural Sales Career Development Event (CDE) were announced Friday at the annual awards banquet. The event was held in conjunction with the 90th National FFA Convention & Expo in Indianapolis. Mr. Glenn Noll with Purina Animal Nutrition from Indiana served as superintendent of the event.

The top ten individuals and the national winning team members received cash awards to recognize their success in the event. The cash awards and the agricultural sales event are sponsored by Monsanto.

³Cultivating members¶interest in pursuing careers in agriculture is a shared goal of the National FFA Organization and Monsanto,´said Brian Leake, Advocacy and Communications Manager. FFA members are the future of our industry and we are proud to be a returning sponsor of the Ag Sales Career Development Event, to help prepare FFA members for their future agricultural careers.

The National FFA Agricultural Sales CDE is a competitive event that allows students to apply classroom knowledge to real-life situations. The event includes actual sales presentations, a written exam, team sales situation. Each team competed at local and state levels for the privilege of representing their state at the National FFA Convention & Expo.

The event, held at the Marriott Downtown Hotel in Indianapolis,is one of many educational activities at the National FFA Convention & Expo in which FFA members practice the lessons taught in agricultural education classes.

National Event Winners - Agricultural Sales 2017

Top Placing Teams

1st Place-- Texas Jordan Hill, Conner Neumann, John Hendrix, and Aunnika Wittner, all of Bellville FFA

2nd Place-- Missouri Bret Crigler, Regan Ragsdale, Lizzy Vitt, and Marlena Long, all of Paris FFA

3rd Place-- California Mary Foles, Elizabeth Enke, Justin Kilgore, and Christoph Paul, all of Bear River FFA

4th Place-- North Dakota Brianna Maddock, Anna Stoppleworth, Laura Biewer, and Emily Christmann, all of Kindred FFA

5th Place-- Oregon Julianna Bateman, Sunny Forness, Treigan Oliveira, and McKenna West, all of Dayton FFA

6th Place-- Kansas Grace Aust, Bryan Butler, Dylan Ientile, and Dayton Snyder, all of Prairie View FFA

7th Place-- Montana Tyler Noyes, Trenton Braaten, Andrew Ferrat, and Jyler Thompson, all of Broadwater FFA

8th Place-- Virginia Kaylee Leleux, Ashton Seifert, Timothy Sutton, and Austin Zicafoose, all of Atlee FFA

9th Place-- Washington Hannah May, Kyle Johnson, Thomas Pablo, and Rachel Perry, all of Yelm FFA

10th Place-- Florida Erin Stidham, Audyn Woodington, Sidney Johnson, and Noah Wright, all of Lake Butler FFA

Top Placing Individuals

1st Place-- Aunnika Wittner of Bellville FFA, TX

2nd Place-- Jordan Hill of Bellville FFA, TX

3rd Place-- Regan Ragsdale of Paris FFA, MO

4th Place-- Lizzy Vitt of Paris FFA, MO

5th Place-- Conner Neumann of Bellville FFA, TX

6th Place-- Dayton Snyder of Prairie View FFA, KS

7th Place-- Channing Ferguson-Puckett of Veterans FFA, GA

8th Place-- Elizabeth Enke of Bear River FFA, CA

9th Place-- Trenton Braaten of Broadwater FFA, MT

10th Place-- Christoph Paul of Bear River FFA, CA

Team Emblems Listed

Gold Emblem Teams

Bear River FFA, CA; Lake Butler FFA, FL; Cloverdale FFA, IN Prairie View FFA, KS; Paris FFA, MO; Broadwater FFA, MT; Kindred FFA, ND; Dayton FFA, OR; Bellville FFA, TX Atlee FFA, VA; Yelm FFA, WA

Silver Emblem Teams

Brush FFA, CO; Smyrna FFA, DE; Veterans FFA, GA; Muscatine FFA, IA; Cambridge FFA, IL; Calloway County FFA, KY; Branch Area Career Center FFA, MI; Maple River FFA, MN; Southern Alamance FFA, NC Hayes Center FFA, NE; Felicity-Franklin FFA, OH Welch FFA, OK; Manheim FFA, PA Paris FFA, TN; Buffalo FFA, WV Windy City FFA, WY

Bronze Emblem Teams

Queen Creek FFA, AZ; Lebanon Regional FFA, CT; Castleford FFA, ID; Norfolk FFA, MA; Catoctin FFA, MD; Sumrall FFA, MS; Newton FFA, NJ; Las Vegas FFA, NM; Pioneer FFA, NY; Rapid City FFA, SD; Canyon View FFA, UT; Wrightstown FFA, WI

Individual Emblems Listed

Gold Emblem Individuals

Elizabeth Enke of Bear River FFA, CA; Mary Foles of Bear River FFA, CA

Justin Kilgore of Bear River FFA, CA; Christoph Paul of Bear River FFA, CA

Ashley Hurd of Smyrna FFA, DE

Erin Stidham of Lake Butler FFA, FL; Audyn Woodington of Lake Butler FFA, FL

Channing Ferguson-Puckett of Veterans FFA, GA

Ryan Calvert of Muscatine FFA, IA

Taylor Goss of Cloverdale FFA, IN; Hannah Long of Cloverdale FFA, IN

Bryan Butler of Prairie View FFA, KS; Dayton Snyder of Prairie View FFA, KS

Lydia Acmoody of Branch Area Career Center FFA, MI

Payton Hines of Branch Area Career Center FFA, MI; Huntir Wilson of Branch Area Career Center FFA, MI

Bret Crigler of Paris FFA, MO; Marlena Long of Paris FFA, MO; Regan Ragsdale of Paris FFA, MO; Lizzy Vitt of Paris FFA, MO

Trenton Braaten of Broadwater FFA, MT; Jyler Thompson of Broadwater FFA, MT

Laura Biewer of Kindred FFA, ND; Emily Christmann of Kindred FFA, ND

Brianna Maddock of Kindred FFA, ND; Anna Stoppleworth of Kindred FFA, ND

Sage Sherman of Hayes Center FFA, NE; Abigail Soncksen of Hayes Center FFA, NE

Emily Lawson of Felicity-Franklin FFA, OH

Sunny Forness of Dayton FFA, OR; Treigan Oliveira of Dayton FFA, OR; McKenna West of Dayton FFA, OR

Heidi N Strausbaugh of Manheim FFA, PA

Caroline Gurton of Paris FFA, TN; Murray Perkins of Paris FFA, TN

John Hendrix of Bellville FFA, TX; Jordan Hill of Bellville FFA, TX Conner Neumann of Bellville FFA, TX; Aunnika Wittner of Bellville FFA, TX

Kaylee Leleux of Atlee FFA, VA; Ashton Seifert of Atlee FFA, VA; Austin Zicafoose of Atlee FFA, VA

Kyle Johnson of Yelm FFA, WA; Thomas Pablo of Yelm FFA, WA

Bailee Peterson of Windy City FFA, WY; Rebekah Wise of Windy City FFA, WY

Silver Emblem Individuals

Courtney Bryant of Queen Creek FFA, AZ; Cheyenne McQuade of Queen Creek FFA, AZ

Courtney Griffith of Brush FFA, CO; Jordan Kendrick of Brush FFA, CO

Thomas Mettlen of Brush FFA, CO; Daved Lewandowski of Lebanon Regional FFA, CT

Amanda Sears of Lebanon Regional FFA, CT Marissa McClenton of Smyrna FFA, DE

Wade Solloway of Smyrna FFA, DE Ryan Wheatley of Smyrna FFA, DE

Sidney Johnson of Lake Butler FFA, FL Noah Wright of Lake Butler FFA, FL

Ashley Derr of Veterans FFA, GA Landon Ritchie of Veterans FFA, GA

Summer Neece of Muscatine FFA, IA Hannah Spies of Muscatine FFA, IA

Kyle Tomlin of Muscatine FFA, IA Charlie Cornie of Castleford FFA, ID

Drake McDonough of Cambridge FFA, IL Gage Miller of Cambridge FFA, IL

Bradleigh Schaefer of Cambridge FFA, IL Alec Vinavich of Cambridge FFA, IL

Morgan Goss of Cloverdale FFA, IN Grace Leonard of Cloverdale FFA, IN

Grace Aust of Prairie View FFA, KS Dylan Ientile of Prairie View FFA, KS

Brent McClard of Calloway County FFA, KY Lindsey McNutt of Calloway County FFA, KY

Casey Frommer of Norfolk FFA, MA Robert Hahn of Catoctin FFA, MD

Kiah Morgan of Catoctin FFA, MD Katelyn Bramer of Maple River FFA, MN

Mariah Proehl of Maple River FFA, MN Caylee Roney of Sumrall FFA, MS

Andrew Ferrat of Broadwater FFA, MT Tyler Noyes of Broadwater FFA, MT

Camdyn Conner of Southern Alamance FFA, NC Ashton Harrelson of Southern Alamance FFA, NC

Haley Ingle of Southern Alamance FFA, NC Caroline Patterson of Southern Alamance FFA, NC

Kelli Spike of Hayes Center FFA, NE Reese Ivaldi of Newton FFA, NJ

Paige Williams of Pioneer FFA, NY Nina Cadigan of Felicity-Franklin FFA, OH

Sarah Hoog of Felicity-Franklin FFA, OH Tia Louiso of Felicity-Franklin FFA, OH

Aubrey Layton of Welch FFA, OK Grace Small of Welch FFA, OK

Julianna Bateman of Dayton FFA, OR Marie R Bryant of Manheim FFA, PA

Danielle C Fittery of Manheim FFA, PA Will Riley of Rapid City FFA, SD

Alexis Caldwell of Paris FFA, TN Allie Jo Shankle of Paris FFA, TN

Isaac Sandoval of Canyon View FFA, UT Timothy Sutton of Atlee FFA, VA

Rachel Perry of Yelm FFA, WA Nick Lischka of Wrightstown FFA, WI

Timothy Eads of Buffalo FFA, WV Anthony Winters of Buffalo FFA, WV

Jenna Gilbert of Windy City FFA, WY Gentry Hiser of Windy City FFA, WY

Bronze Emblem Individuals

Dalton Fox of Queen Creek FFA, AZ Cache Kerby of Queen Creek FFA, AZ

Jenner Dunn of Brush FFA, CO Laura Smith of Lebanon Regional FFA, CT

Jessica Strong of Lebanon Regional FFA, CT Vince Lamendola of Veterans FFA, GA

Lindsey Drinkall of Castleford FFA, ID Jade Etelu of Castleford FFA, ID

Makaela Scott of Castleford FFA, ID Will Benson of Calloway County FFA, KY

Joza Mikulcik of Calloway County FFA, KY Victoria Cutler of Norfolk FFA, MA

Isabella Noonan of Norfolk FFA, MA Owen Thornton of Norfolk FFA, MA

Madelyn Krantz of Catoctin FFA, MD Kaleb Mercedes of Catoctin FFA, MD

Zach Brockway of Branch Area Career Center FFA, MI Jeff Lewis of Maple River FFA, MN

Chandler See of Maple River FFA, MN Zoie Jernigan of Sumrall FFA, MS

Jon Bene’t Kepper of Sumrall FFA, MS Casey Phillips of Sumrall FFA, MS

Chad Barent of Hayes Center FFA, NE Bridget Fajvan of Newton FFA, NJ

Aaron Ocheski of Newton FFA, NJ Mathew Rosa of Newton FFA, NJ

Savannah Dimas of Las Vegas FFA, NM Gabrielle Montoya of Las Vegas FFA, NM

Ethan Ortiz of Las Vegas FFA, NM Vanessa Trujillo of Las Vegas FFA, NM

Brandon Bishoff of Pioneer FFA, NY Lane Buffum of Pioneer FFA, NY

Grant Gilbert of Pioneer FFA, NY Addey Small of Welch FFA, OK

Aspen Wood of Welch FFA, OK J Alec Hess of Manheim FFA, PA

Bridger Johnson of Rapid City FFA, SD Cody Rausch of Rapid City FFA, SD

Seth Shorb of Rapid City FFA, SD Shaun Adams of Canyon View FFA, UT

Kaylee Hopkins of Canyon View FFA, UT Sadie Webster of Canyon View FFA, UT

Hannah May of Yelm FFA, WA Ashley Hansen of Wrightstown FFA, WI

Grace Nemecek of Wrightstown FFA, WI Olivia Vande Hey of Wrightstown FFA, WI

Lane Parkins of Buffalo FFA, WV Corey Tucker of Buffalo FFA, WV

###



Marketplace

Share and Discuss

Guidelines

User Comments