National Event Winners - Horse Evaluation 2017

Event components include eight selection classes consisting of four halter classes and four performance classes. Students also give four sets of oral reasons with two sets coming from each evaluation class. Teams also work together to complete practical activities and a team presentation.

Published on October 30, 2017 5:44PM


INDIANAPOLIS- Winners of the National FFA Horse Evaluation Career Development Event (CDE) were announced Friday at the annual awards banquet. The event was held in conjunction with the 90th National FFA Convention & Expo in Indianapolis.

Ms. McKenzie Nygren with Northeastern Oklahoma A&M College served as superintendent of the national event.

The top ten individuals and the national winning team members received cash awards to recognize their success in the event. The cash awards and the event are sponsored by Ram Trucks, Standlee Premium Western Forage, Tractor Supply Company and Wahl Clipper Corp.

The National FFA Horse Evaluation CDE is a competitive event that tests students’ ability to select and evaluate horses. Event components include eight selection classes consisting of four halter classes and four performance classes. Students also give four sets of oral reasons with two sets coming from each evaluation class. Teams also work together to complete practical activities and a team presentation. Each team competed at local and state levels for the privilege of representing their state at the National FFA Convention & Expo.

The event, held at the Indiana State Fairgrounds in Indianapolis, is one of many educational

activities at the national convention in which FFA members apply classroom knowledge to real-life

situations.

The National FFA Organization

National Event Winners - Horse Evaluation 2017

Top Placing Teams

1st Place-- California Karina Coe, Joslyn Camp, Kara Stark, and Macee Stowers, all of Frontier-Bakersfield FFA

2nd Place-- Florida Ashley Harris, Josh Worten, Savannah Douglas, and Sara Owen, all of Lake Butler FFA

3rd Place-- Oklahoma Brooklyn Downs, Kylee Massey, Raylyn Thompson, and Tanner Taylor, all of Adair FFA

4th Place-- North Carolina Raven Colbert, Lindsey Askew, Justin Daniel, and Michaela Vick, all of Southern Nash FFA

5th Place-- Kansas Ally Leslie, Katie Krehbiel, Collin Wedel, and Kaylee Wedel, all of Inman FFA

6th Place-- Missouri Alli Abadir, Grace Brown, Mackena Mehrhoff, and Logan Westmoreland, all of Columbia FFA

7th Place-- Arizona Kate Koehl, Weslee Green, Rebecca Myers, and Danielle Stephenson, all of AAEC Prescott Valley FFA

8th Place-- Nebraska Emily Burnside, Jadin Vogler, Jenae Tilford, and Cassie Meyer, all of Norris FFA

9th Place-- Wyoming Bryanna Williams, Makenzie Scott, Adelle Ostrom, and Kristina Nelson, all of Buffalo Bill FFA

10th Place-- North Dakota Garrett Oland, Lydia Lyons, Matt Johnson, and Kalli Lautt, all of Lisbon FFA

Top Placing Individuals

1st Place-- Ally Leslie of Inman FFA, KS

2nd Place-- Sierra Weatherly of Catoctin FFA, MD

3rd Place-- Michaela Vick of Southern Nash FFA, NC

4th Place-- Bryanna Williams of Buffalo Bill FFA, WY

5th Place-- Callie Mueller of Florence FFA, SD

6th Place-- Josh Worten of Lake Butler FFA, FL

7th Place-- Kaylee Madewell of Aztec FFA, NM

8th Place-- Karina Coe of Frontier-Bakersfield FFA, CA

9th Place-- Macee Stowers of Frontier-Bakersfield FFA, CA

10th Place-- Kaylee Wedel of Inman FFA, KS

Team Emblems Listed

Gold Emblem Teams

AAEC- Prescott Valley FFA, AZ Frontier-Bakersfield FFA, CA

Lake Butler FFA, FL Des Moines FFA, IA

Inman FFA, KS Columbia FFA, MO

Missoula FFA, MT Southern Nash FFA, NC

Lisbon FFA, ND Norris FFA, NE

Adair FFA, OK Bend FFA, OR

Box Elder FFA, UT Buffalo Bill FFA, WY

Silver Emblem Teams

Middletown Mattabeset FFA, CT Lee County FFA, GA

Nampa FFA, ID Normal FFA, IL

Barren County FFA, KY Norfolk FFA, MA

Catoctin FFA, MD Ovid-Elsie FFA, MI

Grand Rapids FFA, MN Northern Burlington FFA, NJ

Aztec FFA, NM Silver Sage FFA, NV

Lowville FFA, NY Clover FFA, SC

Florence FFA, SD Clinton FFA, TN

Wylie-Abilene FFA, TX Spring Mills FFA, WV

Bronze Emblem Teams

Thorsby FFA, AL Taylor FFA, AR

Smyrna FFA, DE Tri-County FFA, IN

Walker FFA, LA Neshoba Central FFA, MS

Winnisquam FFA, NH Butler Tech FFA, OH

Big Spring FFA, PA Gloucester FFA, VA

Ellensburg FFA, WA River Valley FFA, WI

Individual Emblems Listed

Gold Emblem Individuals

Weslee Green of AAEC- Prescott Valley FFA, AZ Danielle Stephenson of AAEC- Prescott Valley FFA, AZ

Joslyn Camp of Frontier-Bakersfield FFA, CA Karina Coe of Frontier-Bakersfield FFA, CA

Kara Stark of Frontier-Bakersfield FFA, CA Macee Stowers of Frontier-Bakersfield FFA, CA

Jessica Hart of Middletown Mattabeset FFA, CT Savannah Douglas of Lake Butler FFA, FL

Ashley Harris of Lake Butler FFA, FL Sara Owen of Lake Butler FFA, FL

Josh Worten of Lake Butler FFA, FL Josephine Hill of Des Moines FFA, IA

Sydney Anderson of Nampa FFA, ID Anna Peterson of Nampa FFA, ID

Kenzie Kraft of Normal FFA, IL Claire McCombs of Normal FFA, IL

Katie Krehbiel of Inman FFA, KS Ally Leslie of Inman FFA, KS

-- MORE -- Page 2 of 4

Kaylee Wedel of Inman FFA, KS Jeremiah McKinney of Barren County FFA, KY

Mikaela Johansson of Norfolk FFA, MA Sierra Weatherly of Catoctin FFA, MD

Aurora Hall of Ovid-Elsie FFA, MI Mackena Mehrhoff of Columbia FFA, MO

Logan Westmoreland of Columbia FFA, MO Mara Shelton of Neshoba Central FFA, MS

Natalie Arnott of Missoula FFA, MT Kyle Glenn of Missoula FFA, MT

Raven Colbert of Southern Nash FFA, NC Michaela Vick of Southern Nash FFA, NC

Matt Johnson of Lisbon FFA, ND Lydia Lyons of Lisbon FFA, ND

Garrett Oland of Lisbon FFA, ND Emily Burnside of Norris FFA, NE

Cassie Meyer of Norris FFA, NE Brilie Dils of Aztec FFA, NM

Brynn Dils of Aztec FFA, NM Kaylee Madewell of Aztec FFA, NM

Macy Rockwell of Silver Sage FFA, NV Brooklyn Downs of Adair FFA, OK

Kylee Massey of Adair FFA, OK Raylyn Thompson of Adair FFA, OK

Sarah Lachenmyer of Bend FFA, OR Jenelle Neumann of Bend FFA, OR

Brenna Allen of Clover FFA, SC Callie Mueller of Florence FFA, SD

Sarah Coleman of Clinton FFA, TN Abby Frost of Box Elder FFA, UT

Kassidy Mote of Box Elder FFA, UT Caroline Perkins of Gloucester FFA, VA

Brianna Radtke of River Valley FFA, WI Makenzie Scott of Buffalo Bill FFA, WY

Bryanna Williams of Buffalo Bill FFA, WY

Silver Emblem Individuals

Brooke Lewellen of Thorsby FFA, AL Olivia Powers of Thorsby FFA, AL

Jasmyne Burris of Taylor FFA, AR Sarah Deaton of Taylor FFA, AR

Kate Koehl of AAEC- Prescott Valley FFA, AZ Rebecca Myers of AAEC- Prescott Valley FFA, AZ

Sarah Asbury of Middletown Mattabeset FFA, CT Kathyrn Emerson of Smyrna FFA, DE

Ashleigh Barwick of Lee County FFA, GA Amanda Daniel of Lee County FFA, GA

Maggie Stimpson of Lee County FFA, GA Nadine Garcia of Des Moines FFA, IA

Samuel Stevens of Des Moines FFA, IA Zoie Wagner of Des Moines FFA, IA

Shyanne Medley-Stillwell of Nampa FFA, ID Maddie Kraft of Normal FFA, IL

Emily Krawcyk of Normal FFA, IL Taylor Terwilliger of Tri-County FFA, IN

Maycie Dilley of Barren County FFA, KY Brianna Ridlen of Barren County FFA, KY

Megan Hall of Walker FFA, LA Mary Ann Trudeau of Norfolk FFA, MA

Mackenzie Henderson of Catoctin FFA, MD Madeleine Abrams of Ovid-Elsie FFA, MI

Sydnee Cowgill of Ovid-Elsie FFA, MI Jacy Essex of Ovid-Elsie FFA, MI

Emily Groom of Grand Rapids FFA, MN Megan Jylha of Grand Rapids FFA, MN

Charlotte Langanki of Grand Rapids FFA, MN Emma Tolrud of Grand Rapids FFA, MN

Alli Abadir of Columbia FFA, MO Grace Brown of Columbia FFA, MO

Madison Alford of Neshoba Central FFA, MS Lindsey Askew of Southern Nash FFA, NC

Justin Daniel of Southern Nash FFA, NC Kalli Lautt of Lisbon FFA, ND

Jadin Vogler of Norris FFA, NE Victoria Laporte of Winnisquam FFA, NH

Stephania Surowiec of Winnisquam FFA, NH Kayleen Kollasch of Northern Burlington FFA, NJ

Devon Shaw of Northern Burlington FFA, NJ Kendall Wyszynski of Northern Burlington FFA, NJ

Shayna Lamb of Silver Sage FFA, NV Mary Tomera of Silver Sage FFA, NV

Madison Nortz of Lowville FFA, NY Morgan Nortz of Lowville FFA, NY

McKenna Souva of Lowville FFA, NY Brittany Dilliha of Butler Tech FFA, OH

Megan Scharfenberg of Butler Tech FFA, OH Tanner Taylor of Adair FFA, OK

Alyssa Minar of Bend FFA, OR Emily Lindsay of Big Spring FFA, PA

Allyson Shively of Big Spring FFA, PA Riley Moss of Clover FFA, SC

Evie Kahnke of Florence FFA, SD Samantha Cooper of Clinton FFA, TN

Bayley Daniels of Clinton FFA, TN Amanda Jacobs of Clinton FFA, TN

Elizabeth Bohannon of Wylie-Abilene FFA, TX Hannah Hammond of Wylie-Abilene FFA, TX

Emilee Nicholas of Box Elder FFA, UT Kristina Wyatt of Box Elder FFA, UT

Mariah Rubbicco of Gloucester FFA, VA Liana Najar of Ellensburg FFA, WA

Tatum Najar of Ellensburg FFA, WA Danielle Radtke of River Valley FFA, WI

Kaitlyn Boyd of Spring Mills FFA, WV Mallorie Rudy of Spring Mills FFA, WV

Adelle Ostrom of Buffalo Bill FFA, WY

Bronze Emblem Individuals

Emma Dispennette of Thorsby FFA, AL McKinley Mims of Thorsby FFA, AL

Calie Gray of Taylor FFA, AR Abbie Key of Taylor FFA, AR

Thomas Keegan of Middletown Mattabeset FFA, CT Katie Saraka of Middletown Mattabeset FFA, CT

Jessica Bergold of Smyrna FFA, DE Larry Thompson of Smyrna FFA, DE

Raelyn Wiley of Smyrna FFA, DE Katie Peppers of Lee County FFA, GA

Isabelle Marx of Nampa FFA, ID Heather Inman of Tri-County FFA, IN

Sam Rance of Tri-County FFA, IN Willa Wamsley of Tri-County FFA, IN

Collin Wedel of Inman FFA, KS Hollie Logsdon of Barren County FFA, KY

Carrington Borden of Walker FFA, LA Jake Hall of Walker FFA, LA

Marion Hebert of Walker FFA, LA Isabelle Bartolucci of Norfolk FFA, MA

Soliel Boudreau of Norfolk FFA, MA Tierney Monaghan of Catoctin FFA, MD

Destiny Snedegar of Catoctin FFA, MD Kaleb Cumberland of Neshoba Central FFA, MS

Taylor Smith of Neshoba Central FFA, MS Kylee Billingsley of Missoula FFA, MT

Elizabeth Brennan of Missoula FFA, MT Jenae Tilford of Norris FFA, NE

Jessica Lee of Winnisquam FFA, NH Laura May Swain of Winnisquam FFA, NH

Lynee’ Dotson of Northern Burlington FFA, NJ Cassandra Hayes of Aztec FFA, NM

Kiara Tingey of Silver Sage FFA, NV Katelyn Sellick of Lowville FFA, NY

Kade Abney of Butler Tech FFA, OH Lauren Neumann of Bend FFA, OR

Makayla Hoch of Big Spring FFA, PA Tucker Williams of Big Spring FFA, PA

Hannah Burton of Clover FFA, SC Jessica Killian of Clover FFA, SC

Allison Grygiel of Florence FFA, SD Chantel Nelson of Florence FFA, SD

Reagan Frazier of Wylie-Abilene FFA, TX Hannah Harbison of Wylie-Abilene FFA, TX

Coral O’Brien of Gloucester FFA, VA Angela Turner of Gloucester FFA, VA

Karlee Hansen of Ellensburg FFA, WA Megan Ray of Ellensburg FFA, WA

Jesseca Babecky of River Valley FFA, WI Hailee Radel of River Valley FFA, WI

Makenna Daymude of Spring Mills FFA, WV Ryan Snyder of Spring Mills FFA, WV

Kristina Nelson of Buffalo Bill FFA, WY



Marketplace

Share and Discuss

Guidelines

User Comments