National Event Winners - Forestry 2017

Event components include a general forest knowledge exam, tree identification, timber cruising, tree/forest disorders identification, a chainsaw practicum, forestry issues interview, and a team activity.

Published on October 30, 2017 5:39PM


INDIANAPOLIS- Winners of the National FFA Forestry Career Development Event (CDE) were announced Friday at the annual awards banquet. The event was held in conjunction with the 90th National FFA Convention & Expo in Indianapolis. Mr. Justin Sealy from Georgia served as superintendent of this year’s event.

The top eleven individuals and the national winning team members received cash awards to recognize their success in the event. The cash awards and the forestry event are sponsored by John Deere.

The National FFA Forestry CDE is a competitive event that tests students’ skills and knowledge in the area of forest management. Event components include a general forest knowledge exam, tree identification, timber cruising, tree/forest disorders identification, a chainsaw practicum, forestry issues interview, and a team activity. Each team competed at local and state levels for the privilege of representing their state at the National FFA Convention & Expo.

This event, held at the Hyatt in Indianapolis and a central Indiana forest, is one of many educational activities at the national convention in which FFA members apply classroom knowledge to real-life situations.

The National FFA Organization

National Event Winners - Forestry 2017

Top Placing Teams

1st Place-- Georgia Blake Bohannon, Leann Hearn, Tucker Felkins, and Jacob Smith, all of Bleckley County FFA

2nd Place-- Tennessee Aisling Hagan, Abigayle Cowden, Alexis Freeman, and Jade Welch, all of David Crockett FFA

3rd Place-- Minnesota Gunnar Frahm, Alexander Robertsen, Zachary Lewis, and Caitlin Martineau, all of Silver Bay FFA

4th Place-- Louisiana Anthony Adams, Emma Bevill, Josie Camp, and Treyton Trawick, all of Calvin FFA

4th Place-- Ohio Alexander Gibbs, Raymond Chesnut, Alison Ety, and Kaylee Savage, all of Liberty Union FFA

6th Place-- Arkansas Tanner Mills, Hunter Truman Martin, Charlie Cannon, and Tucker Williams, all of Bradley FFA

7th Place-- Virginia Emma Swainston, Hailey Humphreys, Joshua Hutchinson, and Tyler Smith, all of Atlee FFA

8th Place-- Kentucky Tony Privett, Austin Tucker, Brandon Spradlin, and Jonah Starrett, all of McCreary Central FFA

8th Place-- Indiana Hayden Anderson, Noah Spear, Brooke Wisda, and Larissa Smith, all of Rossville FFA

10th Place-- Mississippi T.j. Gatlin, Zoe Johnson, Brenden Johnson, and Tyler Robinson, all of Mantachie FFA

Top Placing Individuals

1st Place-- Blake Bohannon of Bleckley County FFA, GA

2nd Place-- Tucker Felkins of Bleckley County FFA, GA

3rd Place-- Jacob Smith of Bleckley County FFA, GA

4th Place-- Alexander Robertsen of Silver Bay FFA, MN

4th Place-- Treyton Trawick of Calvin FFA, LA

6th Place-- Hayden Anderson of Rossville FFA, IN

6th Place-- Gunnar Frahm of Silver Bay FFA, MN

7th Place-- Leann Hearn of Bleckley County FFA, GA

8th Place-- Alexander Gibbs of Liberty Union FFA, OH

10th Place-- Abigayle Cowden of David Crockett FFA, TN

10th Place-- Andrew Faul of Fort White FFA, FL

Team Emblems Listed

Gold Emblem Teams

Bradley FFA, AR Bleckley County FFA, GA

Rossville FFA, IN McCreary Central FFA, KY

Calvin FFA, LA Silver Bay FFA, MN

Mantachie FFA, MS Liberty Union FFA, OH

David Crockett FFA, TN Central Heights FFA, TX

Atlee FFA, VA

Silver Emblem Teams

Wadley FFA, AL Safford FFA, AZ

Nevada Union FFA, CA Middletown FFA, DE

Southwest Valley FFA, IA Olney FFA, IL

Smith FFA, MA Middletown FFA, MD

Forsyth FFA, MO Southern Alamance FFA, NC

Alvirne FFA, NH Oakland FFA, OR

Troy FFA, PA Gilbert FFA, SC

North Summit FFA, UT Colville FFA, WA

Stanley-Boyd FFA, WI Magnolia FFA, WV

Bronze Emblem Teams

Moffat County FFA, CO Storrs Regional FFA, CT

Fort White FFA, FL Fruitland FFA, ID

Mission Valley FFA, KS Mason FFA, MI

Missoula FFA, MT Pender FFA, NE

Newton FFA, NJ Mountainair FFA, NM

F Donald Myers FFA, NY Middlebury Union FFA, VT

Individual Emblems Listed

Gold Emblem Individuals

Jacob Adams of Wadley FFA, AL Charlie Cannon of Bradley FFA, AR

Tucker Williams of Bradley FFA, AR Elijah Ferguson of Nevada Union FFA, CA

Bryan Alberding of Middletown FFA, DE Andrew Faul of Fort White FFA, FL

Blake Bohannon of Bleckley County FFA, GA Tucker Felkins of Bleckley County FFA, GA

Leann Hearn of Bleckley County FFA, GA Jacob Smith of Bleckley County FFA, GA

Avery Kwirant of Southwest Valley FFA, IA Connor Shipley of Southwest Valley FFA, IA

Evan Walker of Olney FFA, IL Hayden Anderson of Rossville FFA, IN

Larissa Smith of Rossville FFA, IN Noah Spear of Rossville FFA, IN

Tony Privett of McCreary Central FFA, KY Jonah Starrett of McCreary Central FFA, KY

Austin Tucker of McCreary Central FFA, KY Anthony Adams of Calvin FFA, LA

Emma Bevill of Calvin FFA, LA Treyton Trawick of Calvin FFA, LA

Gunnar Frahm of Silver Bay FFA, MN Zachary Lewis of Silver Bay FFA, MN

Caitlin Martineau of Silver Bay FFA, MN Alexander Robertsen of Silver Bay FFA, MN

Dawson Deroo of Forsyth FFA, MO Brenden Johnson of Mantachie FFA, MS

Zoe Johnson of Mantachie FFA, MS Tyler Robinson of Mantachie FFA, MS

Adam Durham of Southern Alamance FFA, NC Holt Worley of Southern Alamance FFA, NC

Raymond Chesnut of Liberty Union FFA, OH Alexander Gibbs of Liberty Union FFA, OH

Kaylee Savage of Liberty Union FFA, OH Hunter Hartman of Oakland FFA, OR

Avery Watkins of Troy FFA, PA Abigayle Cowden of David Crockett FFA, TN

Alexis Freeman of David Crockett FFA, TN Aisling Hagan of David Crockett FFA, TN

Jade Welch of David Crockett FFA, TN Brandon Overturf of Central Heights FFA, TX

John Rice of Central Heights FFA, TX Hailey Humphreys of Atlee FFA, VA

Joshua Hutchinson of Atlee FFA, VA Tyler Smith of Atlee FFA, VA

Emma Swainston of Atlee FFA, VA Shane Merrill of Colville FFA, WA

Cody Okerglicki of Stanley-Boyd FFA, WI Clayton Young of Magnolia FFA, WV

Silver Emblem Individuals

Anna Cotney of Wadley FFA, AL Kendall Holmes of Wadley FFA, AL

Tanner Madden of Wadley FFA, AL Hunter Truman Martin of Bradley FFA, AR

Tanner Mills of Bradley FFA, AR Rayna Fite of Safford FFA, AZ

Sydney Fite of Safford FFA, AZ Jaiden Walker of Safford FFA, AZ

Anhkhoa Hartigan of Storrs Regional FFA, CT Margaret Babiarz of Middletown FFA, DE

Hannah Harmon of Middletown FFA, DE Tyler Vreeland of Middletown FFA, DE

Kylee Tolman of Fruitland FFA, ID Adam Brewer of Olney FFA, IL

Brooke Wisda of Rossville FFA, IN Brandon Spradlin of McCreary Central FFA, KY

Josie Camp of Calvin FFA, LA Henery Sarafin of Smith FFA, MA

Anthony Shaw of Smith FFA, MA Joshua White of Smith FFA, MA

Justin Arnold of Middletown FFA, MD Alexander Koulinkovitch of Middletown FFA, MD

Trevor Mullen of Middletown FFA, MD Ashley Austin of Mason FFA, MI

Rhylee Owen of Mason FFA, MI Wyatt Henning of Forsyth FFA, MO

Alexis Perin of Forsyth FFA, MO Sammie Slocum of Forsyth FFA, MO

T.j. Gatlin of Mantachie FFA, MS Austin Cutter of Southern Alamance FFA, NC

Craig Holmes of Alvirne FFA, NH Dylan Larose of Alvirne FFA, NH

Travis Sutcliffe of Alvirne FFA, NH Gregory Shambo of F Donald Myers FFA, NY

Alison Ety of Liberty Union FFA, OH Jeremiah Cranley of Oakland FFA, OR

Tanner M Sigfridson of Oakland FFA, OR Madisyn Baxter of Troy FFA, PA

Roxanne Kingsley of Troy FFA, PA Dawn Zimmerman of Troy FFA, PA

Henry Gunter of Gilbert FFA, SC Jacob Lindler of Gilbert FFA, SC

Sam Nortch of Central Heights FFA, TX Jessica Saintignan of Central Heights FFA, TX

Kaden Jacobson of North Summit FFA, UT Chandler McKnight of North Summit FFA, UT

Craig Ritzman of North Summit FFA, UT Lucas Livingston of Middlebury Union FFA, VT

Chance Lafley of Colville FFA, WA Magan Nelson of Colville FFA, WA

Madelynn Green of Stanley-Boyd FFA, WI Hannah Mellville of Stanley-Boyd FFA, WI

Brad Nulph of Stanley-Boyd FFA, WI Devann Fox of Magnolia FFA, WV

Garrett Fox of Magnolia FFA, WV

Bronze Emblem Individuals

Brian Hancock of Safford FFA, AZ Paige Mack of Nevada Union FFA, CA

Elizabeth Self of Nevada Union FFA, CA Anna Marie Woodall of Nevada Union FFA, CA

Grady Anson of Moffat County FFA, CO Jared Baker of Moffat County FFA, CO

Colby F Beckett of Moffat County FFA, CO Ryan Zimmerman of Moffat County FFA, CO

Colt Casida of Storrs Regional FFA, CT Nicholas Kaczowski of Storrs Regional FFA, CT

Evan Fleharty of Southwest Valley FFA, IA Kolton Schutt of Southwest Valley FFA, IA

Sophie Cowgill of Fruitland FFA, ID Jacob Phillips of Fruitland FFA, ID

-- MORE -- Page 3 of 4

Caitlin Rice of Fruitland FFA, ID Kaleb Hemrich of Olney FFA, IL

James Rudolphi of Olney FFA, IL Brent Coats of Mission Valley FFA, KS

Caleb Hinck of Mission Valley FFA, KS Brandon Hittle of Mission Valley FFA, KS

Hope Thomas of Mission Valley FFA, KS De Koven Hopkins of Smith FFA, MA

Kaden Werts of Middletown FFA, MD Ryleigh Clark of Mason FFA, MI

Michael Montalvo of Mason FFA, MI Matthew Hoskinson of Missoula FFA, MT

Freja Lovato of Missoula FFA, MT Ryan Millhouse of Missoula FFA, MT

Clair Standley of Missoula FFA, MT Charles Dejournette of Southern Alamance FFA, NC

Kelcie Bartlett of Pender FFA, NE Carley Hofmeister of Pender FFA, NE

McKenna Juhlin of Pender FFA, NE Kaitlyn Schumacher of Pender FFA, NE

Zachery Bodwell of Alvirne FFA, NH Sophia Loiacono of Newton FFA, NJ

Michael Reidmiller of Newton FFA, NJ Kelly Salomon of Newton FFA, NJ

Shelby Emmons of Mountainair FFA, NM Wyatt Greene of Mountainair FFA, NM

Chandler Roberts of Mountainair FFA, NM Gary Starr of Mountainair FFA, NM

Donald Carpenter of F Donald Myers FFA, NY Richard Latimer of F Donald Myers FFA, NY

Johnny Rogalo of F Donald Myers FFA, NY Emily J Nix of Oakland FFA, OR

Lynsey Dawkins of Gilbert FFA, SC Albert Weymouth of Gilbert FFA, SC

Gehrig Greenwood of North Summit FFA, UT Raymond Bushey of Middlebury Union FFA, VT

Dustin Whitcomb of Middlebury Union FFA, VT Paul Shevechenko of Colville FFA, WA

William Nice of Magnolia FFA, WV



Marketplace

Share and Discuss

Guidelines

User Comments