FFA Ag Communications winners

The National FFA Agricultural Communications CDE is a competitive event that tests students’ skills in all areas of the agricultural communications field and evaluates how well they can apply classroom knowledge to real-life situations.

Published on October 30, 2017 4:16PM


INDIANAPOLIS — Winners of the National FFA Agricultural Communications Career Development Event (CDE) were announced Friday at the annual awards banquet.

The event was held in conjunction with the 90th National FFA Convention & Expo in Indianapolis. Dennis Rudat of Michigan Farm Bureau served as superintendent of the event.

The top ten individuals and the national winning team members received cash awards to recognize their success in the event. The cash awards and the agricultural communications event are sponsored by the National FFA Foundation and the National FFA Organization.

The National FFA Agricultural Communications CDE is a competitive event that tests students’ skills in all areas of the agricultural communications field and evaluates how well they can apply classroom knowledge to real-life situations. Participants attend a simulated news conference and use the information gathered to complete individual practicums in writing, electronic media and design. Prior to the event, students compile media plans related to innovative agricultural practices, management techniques and marketing tools. Each team then creates a 15-minute presentation based on their proposal. Members also compete in an editing exercise and a general communications quiz.

The event, held at the JW Marriott and IUPUI in Indianapolis, is one of many educational activities at the National FFA Convention & Expo in which FFA members practice the lessons learned in agricultural education classes.

The National FFA Organization

National Event Winners - Agricultural Communications 2017

Top Placing Teams

1st Place-- Georgia Cailey Doyle, Aalia Garrett, Brittany Breedlove, and Hayley Desandre, all of Cambridge FFA

2nd Place-- Oklahoma Kaylea Reed, Jatelyn Taylor, Katelynn Ball, and Morgan Magness, all of Elgin FFA

3rd Place-- North Dakota Madison Olien, Tyla Maddock, Christina Greuel, and Makayla Heinrich, all of Kindred FFA

4th Place-- Texas Daisi Delgadillo, Kamryn Nichols, Ashley Walker, and Erik Mondragon, all of James Madison-San Antonio FFA

5th Place-- Kansas Becca Bogner, Aubrie Sorrell, Mallorie Keltz, and Bianca Hernandez, all of Labette County FFA

6th Place-- Delaware Cassidy Burch, Jaiden-Laura Cain, Brooke Kohout, and Lauren McLaughlin, all of Lake Forest FFA

7th Place-- Oregon Deven Hofbauer, Alexis Myers, Dylan Westfall, and Jess Sandoval, all of Hermiston FFA

8th Place-- Washington Mikhaela Nelson, Michael Velasco, Abigail Spoonhoward, and Shayla Kelly, all of Elma FFA

9th Place-- Illinois Lilah Bobinski, Clayton Blunier, Logan Pyles, and Zack Weber, all of Midland FFA

10th Place-- Iowa Caitlin Peterson, Jim Chism, Grace Long, and Ashley Kahler, all of Ballard FFA

Top Placing Individuals

1st Place-- Aalia Garrett of Cambridge FFA, GA

2nd Place-- Grace Long of Ballard FFA, IA

3rd Place-- Katelynn Ball of Elgin FFA, OK

4th Place-- Cailey Doyle of Cambridge FFA, GA

5th Place-- Logan Pyles of Midland FFA, IL

6th Place-- Bianca Hernandez of Labette County FFA, KS

7th Place-- Makayla Heinrich of Kindred FFA, ND

8th Place-- Caitlin Peterson of Ballard FFA, IA

9th Place-- Lilah Bobinski of Midland FFA, IL

10th Place-- Ashley Walker of James Madison-San Antonio FFA, TX

Team Emblems Listed

Gold Emblem Teams

Lake Forest FFA, DE Cottondale FFA, FL

Cambridge FFA, GA Ballard FFA, IA

Midland FFA, IL Labette County FFA, KS

Kindred FFA, ND Elgin FFA, OK

Hermiston FFA, OR James Madison-San Antonio FFA, TX

Elma FFA, WA

Silver Emblem Teams

Bentonville FFA, AR Shenandoah FFA, IN

Martin County West FFA, MN Cascade FFA, MT

Millbrook FFA, NC Sandy Creek FFA, NE

Versailles FFA, OH Big Spring FFA, PA

West Central FFA, SD Wilson Central FFA, TN

Springville FFA, UT Buffalo Gap FFA, VA

Shullsburg FFA, WI

Bronze Emblem Teams

AAEC- Paradise Valley FFA, AZ Lebanon Regional FFA, CT

South Fremont FFA, ID LaRue County FFA, KY

Middletown FFA, MD North Huron FFA, MI

South Panola FFA, MS Tri-Valley FFA, NY

Individual Emblems Listed

Gold Emblem Individuals

Macy Alexander of Bentonville FFA, AR Morgan Hasler of Bentonville FFA, AR

Alexandria Remesch of Lebanon Regional FFA, CT Cassidy Burch of Lake Forest FFA, DE

Caleb Reed of Cottondale FFA, FL Hayley Desandre of Cambridge FFA, GA

Cailey Doyle of Cambridge FFA, GA Aalia Garrett of Cambridge FFA, GA

Grace Long of Ballard FFA, IA Caitlin Peterson of Ballard FFA, IA

Lilah Bobinski of Midland FFA, IL Logan Pyles of Midland FFA, IL

Carly Allen of Shenandoah FFA, IN Bianca Hernandez of Labette County FFA, KS

Mallorie Keltz of Labette County FFA, KS Aubrie Sorrell of Labette County FFA, KS

Lindsey Bettin of Martin County West FFA, MN Alyssa Williamson of Martin County West FFA, MN

Rachel Smith of Millbrook FFA, NC Christina Greuel of Kindred FFA, ND

Makayla Heinrich of Kindred FFA, ND Madison Olien of Kindred FFA, ND

Brianna Sorgen of Sandy Creek FFA, NE Tessa Tyo of Versailles FFA, OH

Katelynn Ball of Elgin FFA, OK Morgan Magness of Elgin FFA, OK

Jatelyn Taylor of Elgin FFA, OK Alexis Myers of Hermiston FFA, OR

Dylan Westfall of Hermiston FFA, OR Rebecca Webster of Big Spring FFA, PA

Carter Ulrich of West Central FFA, SD Sabrina Roberts of Wilson Central FFA, TN

Erik Mondragon of James Madison-San Antonio FFA, TX Kamryn Nichols of James Madison-San Antonio FFA, TX

Ashley Walker of James Madison-San Antonio FFA, TX Kameron Talbot of Springville FFA, UT

Lauren Fifer of Buffalo Gap FFA, VA Chelsea Swisher of Buffalo Gap FFA, VA

Mikhaela Nelson of Elma FFA, WA Michael Velasco of Elma FFA, WA

Alyson Cook of Shullsburg FFA, WI

Silver Emblem Individuals

Bailey Brumbelow of Bentonville FFA, AR Rachael Gierke of Bentonville FFA, AR

Faith Johnson of AAEC- Paradise Valley FFA, AZ Sarah Toth of AAEC- Paradise Valley FFA, AZ

Destiny Lubsey of Lebanon Regional FFA, CT Emily Sala of Lebanon Regional FFA, CT

Jaiden-Laura Cain of Lake Forest FFA, DE Brooke Kohout of Lake Forest FFA, DE

Lauren McLaughlin of Lake Forest FFA, DE Kasey Lathan of Cottondale FFA, FL

Laramie Pooser of Cottondale FFA, FL Jim Chism of Ballard FFA, IA

Hannah Briggs of South Fremont FFA, ID Justine Jacobsen of South Fremont FFA, ID

Jodi Lusk of South Fremont FFA, ID Clayton Blunier of Midland FFA, IL

Abigail Rector of Shenandoah FFA, IN Olivia Timmons of Shenandoah FFA, IN

Becca Bogner of Labette County FFA, KS Sydney A Pepper of LaRue County FFA, KY

Audrey Harrison of Middletown FFA, MD Nicholas Craig of North Huron FFA, MI

Emelia Melson of Martin County West FFA, MN Sierra Williamson of Martin County West FFA, MN

Riley Bricker of Cascade FFA, MT Zach Douglas of Cascade FFA, MT

Ashley Wilson of Cascade FFA, MT Avery Shelton of Millbrook FFA, NC

Tyla Maddock of Kindred FFA, ND Katrina Anderson of Sandy Creek FFA, NE

Brittany Godtel of Sandy Creek FFA, NE Desma Hamilton of Sandy Creek FFA, NE

Rebecca Coombe of Tri-Valley FFA, NY Erin Denman of Tri-Valley FFA, NY

Ben Davis of Versailles FFA, OH Maggie Hedrick of Versailles FFA, OH

Taylor Tyo of Versailles FFA, OH Deven Hofbauer of Hermiston FFA, OR

Jess Sandoval of Hermiston FFA, OR Taylor Donovan of Big Spring FFA, PA

Cory Latchford of Big Spring FFA, PA Olivia Monismith of Big Spring FFA, PA

Lauryn Riepma of West Central FFA, SD Shelby Summer of Wilson Central FFA, TN

Sadie Rasmussen of Springville FFA, UT Shayla Kelly of Elma FFA, WA

Abigail Spoonhoward of Elma FFA, WA Maggie Gleason of Shullsburg FFA, WI

Grace Morrissey of Shullsburg FFA, WI

Bronze Emblem Individuals

Nicholas Johnson of AAEC- Paradise Valley FFA, AZ Jenness Treadway of AAEC- Paradise Valley FFA, AZ

Solenne Miller of Lebanon Regional FFA, CT Carl Young of Cottondale FFA, FL

Brittany Breedlove of Cambridge FFA, GA Ashley Kahler of Ballard FFA, IA

Branson Moon of South Fremont FFA, ID Zack Weber of Midland FFA, IL

Lauren England of Shenandoah FFA, IN Mikala Baca of LaRue County FFA, KY

Kalli B Flanders of LaRue County FFA, KY Myah Meredith of LaRue County FFA, KY

Jessica Duley of Middletown FFA, MD Catherine Griffith of Middletown FFA, MD

Madison Spurrier of Middletown FFA, MD Elizabeth Trudeau of North Huron FFA, MI

Faith Yageman of North Huron FFA, MI Ben Zaleski of North Huron FFA, MI

Briar Hodges of South Panola FFA, MS Ty Hodges of South Panola FFA, MS

Alexis Moudy of South Panola FFA, MS Hailey Neville of South Panola FFA, MS

Kelli Ober of Cascade FFA, MT Kaitlyn Forrest of Millbrook FFA, NC

Michael Palko of Millbrook FFA, NC Andrea Decker of Tri-Valley FFA, NY

Britney Lee of Tri-Valley FFA, NY Kaylea Reed of Elgin FFA, OK

Jacob Harden of West Central FFA, SD Megan Schoeneman of West Central FFA, SD

Kaleigh Crabtree of Wilson Central FFA, TN Andrew Hamblen of Wilson Central FFA, TN

Daisi Delgadillo of James Madison-San Antonio FFA, TX Cailyn Hackworth of Springville FFA, UT

Brooke Larsen of Springville FFA, UT Cheyenne Clifton of Buffalo Gap FFA, VA

Carissa Cline of Buffalo Gap FFA, VA Reagan Russell of Shullsburg FFA, WI

###



Marketplace

Share and Discuss

Guidelines

User Comments