California FFA proficiency award winners

Here's a complete list of FFA proficiency award winners from the 2014 California FFA Leadership Conference.

FFA proficiency awards were presented to the following students at the 2014 California FFA Leadership Conference:

Dominique Germann, Ceres; Agriculture Communications

Audrey Lent, Carpinteria; Agriculture Education

Wyatt Wolfe, Kerman, Agriculture Mechanics-Design/Fabrication

Louis Linesey, Templeton; Agricultural Mechanics Maintenance Entrepreneurship

Nicholas Hasch, Templeton; Agricultural Mechanics Maintenance Placement

Emily Thompson, Tracy, Agricultural Processing

Anna Gomes, Ferndale, Agricultural Sales Entrepreneurship

Virat Kang, Madera; Agricultural Sales Placement

Griffith Peterson, Bear River, Agricultural Services

Abby Carlson, Elk Grove; Agriscience Research

Isabella Marinia, Elk Grove; Agriscience Research Plant Systems

Madison Albiani, Elk Grove; Agriscience Research Integrated System

Macy Perry, Clovis; Beef Production Entrepreneurship

Emma Briggs, Petaluma; Beef Production Placement

Tony Lopes, Gustine; Dairy Production Entrepreneurship

John Paul Pimentel, Hanford; Dairy Production Placement

Andrea Thomas, Colusa; Diversified Agriculture Production

Joshua Allen, Firebaugh; Diversified Crop Production Entrepreneurship

Garrison Fernandes, Tulare; Diversified Crop Production Placement

Christopher Lopez, Firebaugh; Diversified Horticulture Entrepreneurship

Josh Ellithorpe, Fallbrook; Diversified Horticulture Placement

Beaujena DeSilva, Hanford; Diversified Livestock Entrepreneurship

Tyson Brem, Strathmore; Diversified Livestock Placement

Jilliam Drake, Fallbrook; Emerging Agriculture Technology

Eric Wallace, Lake Isabella/Kern Valley; Environmental Science

Kassidi Hofman, Ripon, Equine Science Entrepreneurship

Gabby Dodson, El Capitan; Equine Science Placement

Jason Allen, Firebaugh; Fiber/Oil Crops

Josie Wheeler, St. Helena; Forage Production

Travis Clark, Tulare; Forest Management/Products

Taylor Lindquist, Templeton; Goat Production

Natalie Massa, Willows; Grain Production Entrepreneurship

Drew Mullaney, East Nicholas; Grain Production Placement

Andrew Francis, Bakersfield North; Home/Community Development

Lionel Cruz, Carpenteria; Landscape Management

Jacob Van Klaveren, Gregori; Nursery Operations

Sapphire Martinez, Mountain Empire; Outdoor Recreation

Evan Hudelson, Hughson; Pomology Production

Danny Moretti, Tomales; Poultry Production

Kayla Hildebrand, Templeton; Sheep Production

Molly Lacey, Lone Pine; Small Animal Production and Care

Hayden Shaad, Gridley; Specialty Animal Production

Anna Gomes, Ferndale; Specialty Crop Production

Austin Rogers, El Capitan; Swine Production Entrepreneurship

Sean Pimentel, Fresno Central West; Swine Production Placement

Edgar Ayala, Lompoc; Turf Grass Management

Kassidy Sears, Bakersfield North; Vegetable Production Entrepreneurship

Elmer Barrueta, Santa Maria; Vegetable Production Placement

Ciera McClure, Lodi; Veterinary Medicine

Carina Duran, Wasco; Viticulture Production

Marcos Rojas, Firebaugh; Wildlife Management



User Comments